Architekci i nie-architekci oceniaj膮 architektur臋

Micha艂 D臋bek

Wyniki podejmowanych w minionych latach bada艅 prowadzonych m.in. przez psycholog贸w 艣rodowiskowych wskazuj膮, 偶e architekci i nie-architekci cz臋sto r贸偶ni膮 si臋 w ocenach architektury. To, co podoba si臋 architektom, niekoniecznie podoba si臋 tysi膮com odbiorc贸w kszta艂towanej przez tych偶e architekt贸w codziennej rzeczywisto艣ci. Architekci i nie-architekci inaczej my艣l膮 o architekturze, tworz膮 swoje spostrze偶enia obiekt贸w architektonicznych na bazie r贸偶nych wskaz贸wek, w ko艅cu r贸偶ni膮 si臋 m.in. w ocenie estetyki spostrzeganych obiekt贸w.聽 聽聽聽 W artykule przedstawiono autorskie, ilo艣ciowe i jako艣ciowe, badania postaw wobec obiektu architektonicznego przeprowadzone w艣r贸d 40 student贸w wydzia艂u architektury i praktykuj膮cych architekt贸w oraz 36 student贸w i os贸b niezwi膮zanych w 偶aden spos贸b z projektowaniem. Wyniki om贸wionych tu bada艅 potwierdzaj膮 wcze艣niejsze doniesienia publikowane w literaturze przedmiotu, wskazuj膮 bowiem, 偶e r贸偶nica w spostrzeganiu i ocenach architektury mi臋dzy osobami wykszta艂conymi w projektowaniu architektonicznym i osobami niezwi膮zanymi profesjonalnie z architektur膮 mo偶e by膰 znacz膮ca.

Podgl膮d pe艂nego artyku艂u jest mo偶liwy wy艂膮cznie na wi臋kszych ekranach.