Gromadzenie i eksponowanie obiektów związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu z Morza Północnego w National Museums Scotland

Ellie Swinbank

doi:10.37190/arc200104

Tematem artykułu są zgromadzone w National Museums Scotland zabytki związane z wydobyciem ropy naftowej i gazu z Morza Północnego. Niegdyś wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej i gazu było ważną gałęzią przemysłu, istotną dla ekonomii oraz debaty o niezawisłości Szkocji. Teraz się kończy i przewiduje się, że około roku 2040 jakieś 470 instalacji pozostanie zamkniętych i zdemontowanych. W tym kontekście niezwykłego znaczenia nabiera kwestia zachowania obiektów związanych z przemysłem wydobycia ropy naftowej. National Museums Scotland od lat zajmuje się gromadzeniem i eksponowaniem tych zabytków. Jedną z największych zdobyczy Muzeum i prawdopodobnie największym wyzwaniem dla jego pracowników jest końcówka pochodni z platformy Murchison – ważąca blisko tonę i licząca prawie 4 m wysokości. Końcówka ta to nie tylko symbol przemysłu – opowiada ona ludzką historię, a towarzysząca jej przejęciu dokumentacja audiowizualna, historia ustna, wizerunki i wpisy do książki raportowej dokumentujące tę historię pogłębiają potencjał wystawowy obiektu. Stanowi ona również punkt wyjścia dyskusji wokół współczesnych zbiorów oraz przyszłości zabytków energii w Szkocji. Artykuł przedstawia znaczenie tego zabytku oraz prace związane z jego zabezpieczeniem i ekspozycją.