Jak obserwatorzy postrzegaj膮 wertykalizm gotyckiej katedry wraz ze zmian膮 jej wysoko艣ci? Cz臋艣膰 III sonda偶u okulograficznego

Marta Rusnak, Joanna Szewczyk, Piotr Chmielewski

doi:10.37190/arc200307

Artyku艂 jest ostatni膮 z trzech cz臋艣ci opracowania dotycz膮cego sonda偶u okulograficznego przeprowadzanego w 2017 r. w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wroc艂awskiej. Pierwsza omawia艂a zarejestrowany przez autor贸w spos贸b zapoznawania si臋 z g艂臋bi膮 nawy g艂贸wnej ko艣cio艂a gotyckiego. W drugim etapie om贸wiono zjawisko tzw. ko艣cio艂a tunelowego. Podobnie jak w poprzednich artyku艂ach, tak偶e w tej cz臋艣ci na potrzeby eksperymentu wykorzystano wizualizacje XIII- i XIV-wiecznych katedr francuskich. Badaczy interesowa艂o to, na ile smuk艂o艣膰 nawy g艂贸wnej gotyckiej katedry przek艂ada si臋 na percepcj臋 ca艂ego zmieniaj膮cego si臋 uk艂adu wn臋trza.

Podgl膮d pe艂nego artyku艂u jest mo偶liwy wy艂膮cznie na wi臋kszych ekranach.