Latarnia morska Tod Head. Konserwacja i restauracja obiektu techniki przez lata poddawanego modernizacji

Marie Grima

doi:10.37190/arc200102

Tematem artykułu jest proces konserwacji latarni morskiej Tod Head przeprowadzony na terenie magazynu National Museums Scotland. Latarnia Tod Head znajdowała się na wschodnim wybrzeżu Szkocji, na północ od Edynburga. W 2011 r. rozebrano ją i wysłano do National Museums Collection Centre. Na początku sprawdzono dokumentację techniczną funkcjonującej latarni. Urządzenie oświetlające – które nazywa się latarnią – wykorzystuje soczewki Fresnela, zwane również soczewkami schodkowymi. Projekt latarni powstał dzięki współpracy szkockiego inżyniera Dawida Alana Stevensona oraz gnomologa Augustina Henry-Lepaute’a, współpracownika Augustina Fresnela. W pracy przedstawiono krótką historię obiektu. W XX w. latarnia przeszła wiele zmian. Źródło światła (latarni) zostało zelektryfikowane, a mechanizm (obrotowy) zautomatyzowany. W artykule szczegółowo opisano operacje konserwatorskie i ponowne złożenie obiektu.