Parametryczny projekt dostฤ™pny dla dzieci cyfrowego ล›wiata: plac zabaw inspirowany diagramem Woronoja

Ujal Abbasli, GรผneลŸ Mutlu Avinรง, Semra Arslan Selรงuk

Zabawa jest bardzo istotna w rozwoju fizycznym, psychicznym, poznawczym i spoล‚ecznym dzieci, stanowi przy tym jedno z najwaลผniejszych narzฤ™dzi w odkrywaniu ich relacji z bliลผszym i dalszym otoczeniem. Ze wzglฤ™du na atrakcyjnoล›ฤ‡ ล›wiata cyfrowego, dzisiejsze dzieci duลผo czasu spฤ™dzajฤ… w pomieszczeniach, co nie sprzyja nauce budowania zwiฤ…zkรณw miฤ™dzyludzkich i podnoszeniu wล‚asnej sprawnoล›ci. Dlatego teลผ warto dzieci motywowaฤ‡ do powrotu na ล›wieลผe powietrze, tworzฤ…c dla nich atrakcyjne place zabaw, ktรณre mogฤ… byฤ‡ uลผytkowane w niestandardowy i kreatywny sposรณb. W niniejszym artykule przeanalizowano rolฤ™ biomorfologii w projektowaniu nowoczesnych placรณw zabaw, ktรณre mogล‚yby stanowiฤ‡ wyzwanie dla dzieci. Okazuje siฤ™ bowiem, ลผe kolory i wzory wystฤ™pujฤ…ce w naturze mogฤ… stanowiฤ‡ inspiracje w nowym podejล›ciu do projektowania urzฤ…dzeล„ dzieciฤ™cych zabaw. Zaobserwowano teลผ, ลผe biomorfologia moลผe oferowaฤ‡ formy i struktury, ktรณre sล‚uลผฤ… โ€žafordancjomโ€ rozumianym jako interakcje ze ล›rodowiskiem. Majฤ…c na uwadze wskazane spostrzeลผenia, przedstawiono autorski projekt placu zabaw, ktรณry powstaล‚ przy uลผyciu diagramรณw Woronoja. Projekt zostaล‚ poddany ocenie ekspertรณw, ktรณrฤ… rรณwnieลผ zaprezentowano w artykule.

Podglฤ…d peล‚nego artykuล‚u jest moลผliwy wyล‚ฤ…cznie na wiฤ™kszych ekranach.