Pozawzrokowe do艣wiadczanie przestrzeni a problem deprywacji sensorycznej wsp贸艂czesnego 艣rodowiska zurbanizowanego

Julia Wronkowska

doi:10.5277/arc190212

Niniejszy artyku艂 omawia problem wsp贸艂czesnej kultury, jakim jest dominuj膮ca rola wizualnej reprezentacji rzeczywisto艣ci. Architektur臋 i urbanistyk臋 oceniamy powierzchownie na podstawie aspekt贸w wizualnych, zapominaj膮c o bogactwie dozna艅 pozawzrokowych. Takie podej艣cie do projektowania architektury i przestrzeni zurbanizowanej skutkuje dzi艣 przesyconym pejza偶em sensorycznym miasta, zanieczyszczeniem powietrza oraz miejskiej przestrzeni sonicznej. Problem okulocentryzmu we wsp贸艂czesnej kulturze szczeg贸lnie ujawnia si臋 w przypadku os贸b niewidomych. Na podstawie studi贸w literatury przedmiotu z pogranicza architektury, psychologii percepcji, tyflologii, a tak偶e filozofii podj臋to pr贸b臋 zarysowania t艂a kulturowego ponowoczesnej rzeczywisto艣ci przesyconej informacj膮, by nast臋pnie opisa膰 rol臋 zmys艂贸w i ich potencja艂 w tworzeniu przestrzeni nie tylko dost臋pnej dla os贸b niewidomych, ale tak偶e bogatszej estetycznie dla wszystkich jej u偶ytkownik贸w. Analiz臋 uzupe艂niono o w艂asne obserwacje oraz wizje lokalne pod k膮tem odbioru pozawzrokowego. Zar贸wno z literatury przedmiotu, jak i obserwacji w艂asnych wynika, 偶e rola zmys艂贸w oraz emocji w architekturze i urbanistyce jest jeszcze niedostatecznie zbadana. W opinii autorki wszelkie badania podejmuj膮ce ten temat mog膮 okaza膰 si臋 niezwykle cenne, gdy偶 spojrzenie na przestrze艅 przez pryzmat wszystkich zmys艂贸w mia艂oby szans臋 sta膰 si臋 wa偶nym narz臋dziem projektowym s艂u偶膮cym walce z problemem wsp贸艂czesnej okulocentrycznej rzeczywsto艣ci.

Podgl膮d pe艂nego artyku艂u jest mo偶liwy wy艂膮cznie na wi臋kszych ekranach.