Systematyka narzędzi AI wspierających twórcze rozwiązywanie problemów i metody inwentyczne w projektowaniu architektonicznym

Bartosz Adamiczka

doi:10.37190/arc250110

Streszczenie

Dynamiczny rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) istotnie wpływa na współczesne procesy projektowe, w tym projektowanie architektoniczne. Narzędzia te otwierają nowe perspektywy dla twórców, wspierając ich na różnych etapach pracy. AI w architekturze staje się kluczowym elementem wspomagającym projektantów w rozwiązywaniu problemów, jednak nadal brakuje systematycznego ujęcia i klasyfikacji związanych z nią narzędzi pod kątem twórczego rozwiązywania problemów, metod inwentycznych oraz podejścia intuicyjnego i myślenia metaforycznego, które jest istotne w procesie kreacji.

Tematem artykułu są możliwości zastosowania powszechnie dostępnych narzędzi sztucznej inteligencji jako wsparcia metod inwentycznych w procesie twórczego rozwiązywania problemów. Pierwszym celem autora jest usystematyzowanie narzędzi AI pod kątem ich potencjalnych zastosowań w kontekście metod inwentycznych. Drugim – identyfikacja sposobów wykorzystania tych narzędzi na poszczególnych etapach twórczego rozwiązywania problemów.

Analiza została oparta na danych pozyskanych metodą desk research oraz klasyfikacji narzędzi według kryteriów popularności i funkcjonalności. W ramach badania narzędzia pogrupowano w pięć obszarów zastosowań, odnosząc je do kolejnych etapów procesu twórczego rozwiązywania problemów.

W toku badań zastosowano metody analizy literatury, obserwacji, dedukcji i syntezy, co pozwoliło na kompleksową weryfikację pozyskanych danych. Dodatkowo, proces badawczy oparto na metodach inwentycznych, takich jak: analiza literatury przedmiotu, szukanie związków, odpowiedniość między teoriami, wycieczka przykładowa, mapy myślowe oraz dedukcja – poprzedzonych metodą intuicyjną, która stanowiła impuls dla działań koncepcyjnych na każdym etapie badań.

Wynikiem pracy jest otwarta systematyka narzędzi AI umożliwiająca projektantom porównanie i wybór narzędzi najlepiej odpowiadających ich potrzebom i preferencjom. Klasyfikacja narzędzi według obszarów zastosowań umożliwia wybór narzędzia ze względu na charakter wykorzystywanych metod inwentycznych oraz etap procesu twórczego rozwiązywania problemów. Opracowane zestawienia tabelaryczne pozwalają na świadomą i prostą identyfikację narzędzi odpowiednich do poszczególnych zadań. Wyniki badań wskazują na potrzebę dalszej weryfikacji praktycznego zastosowania narzędzi AI oraz ich uwzględnienia w edukacji architektonicznej, co pozwoli na pełniejsze wykorzystanie potencjału tych technologii w procesie projektowym.

Podgląd pełnego artykułu jest możliwy wyłącznie na większych ekranach.