Wykorzystanie opracowań wektorowych 2D jako etap badań architektonicznych w dobie cyfrowych modeli przestrzennych

Ewa Łużyniecka

doi:10.37190/arc220308

W artykule starano się udowodnić, że w badaniach architektonicznych jeszcze przez pewien czas będziemy wykorzystywać dwuwymiarowe rysunki linearne. Podstawą rozważań były materiały z badań prowadzonych w latach 2017–2022. Większość z nich to opracowania wykonane pod kierunkiem autorki przez zespół złożony z doktorantów i studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.      W podsumowaniu stwierdzono, że w badaniach naukowych podstawą przekazu powinna być komunikatywność i zrozumiałe publikowanie pośrednich etapów badań. W tym przypadku bardzo dobrą formą zaprezentowania analiz pośrednich jest dwuwymiarowa rejestracja stratygrafii. Aby to ułatwić, wprowadzono pojęcie „architektoniczna jednostka stratygraficzna”. W skład takiej jednostki wchodzą wszystkie elementy architektoniczne – zarówno budulec, jak i inne części budowli. Podstawowym kryterium określania jednej jednostki architektonicznej jest równoczesność powstawania składowych.