Zmiany w postrzeganiu prezbiterium przy r贸偶nej d艂ugo艣ci nawy. Ko艣ci贸艂 tunelowy w badaniach okulograficznych

Marta Rusnak, Piotr Chmielewski, Joanna Szewczyk

doi:10.5277/arc190206

Tekst stanowi drug膮 z trzech cz臋艣ci raportu dotycz膮cego sonda偶u okulograficznego przeprowadzanego w 2017 r. w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wroc艂awskiej. Badania dotyczy艂y charakterystyki zapoznawania si臋 z zabytkowymi budowlami. Pierwsza cz臋艣膰 omawia艂a zarejestrowany przez autor贸w spos贸b zapoznawania si臋 z g艂臋bi膮 nawy g艂贸wnej ko艣cio艂a gotyckiego. Podobnie jak w poprzednim artykule, tak偶e w niniejszej pracy na potrzeby eksperymentu wykorzystano wizualizacje XIII- i XIV-wiecznych katedr francuskich. Autor贸w interesowa艂o, na ile d艂ugo艣膰 nawy g艂贸wnej gotyckiej katedry przek艂ada si臋 na percepcj臋 ca艂ego uk艂adu oraz czy i kiedy obserwatorzy s膮 bardziej sk艂onni do koncentracji swojej uwagi wzrokowej, identyfikuj膮c prezbiterium. Zjawisko, w kt贸rym wraz ze wzrostem d艂ugo艣ci nawy 艣wiatyni wzrok cz艂owieka jest znacznie mocniej przyci膮gany przez stref臋 prezbiterialn膮, nazywa si臋 tak偶e efektem ko艣cio艂a tunelowego.

Podgl膮d pe艂nego artyku艂u jest mo偶liwy wy艂膮cznie na wi臋kszych ekranach.